top of page
Ara
  • Esmahan Saygılı Sarıgöz

Sevgili Öğrenci; Zamanla Yarış ve Kazan!

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2022

Zaman Yönetimi Nedir ve Neden Gereklidir?


Zaman yönetimi zamanımızın, amaçlarımızı, sorumluluklarımızı, zevklerimizi ve sosyal yaşamımızın içerdiği etkinliklerimizi bir arada yürütebilecek bir biçimde planlanması anlamına gelmektedir.

Sevgili öğrenci; Hepimiz toplum içinde yaşıyoruz,

Geleceğimize yön verebilmek ve yaşamda başarılı olabilmek için hedefler belirliyoruz, bu doğrultuda çeşitli sorumluluklar alıyoruz. Yapmamız gereken görevlerimiz var. Yakınlarımıza, arkadaşlarımıza zaman ayırmak ve hoşlandığımız işleri yapmak, hobilerimizle ilgilenmek gibi gereksinimlerimiz de var. Ancak yine hemen hepimiz bu işler için bir türlü vakit bulamamaktan yakınıyoruz. Gerçekten de bütün bunlar için zamanımız yok mu?

Sınavlarda başarılı olan adaylarla başarılı olamayan adaylar arasındaki en temel fark, zaman kullanımıdır.

Zaman; öncelikler doğrultusunda kullanılırsa kontrol altına alınabilir. Önceliklerin belirlenmesi, zamanı planlamada ilk adımdır. Yaşam, yapmak istenen ve yapmak zorunda olunan eylemlerden oluşur

Böyle durumlarda kendine şu soruları sormalısın: “Önceliklerim nelerdir? Amacıma ulaşmak için nelerden vazgeçebilirim? En az önemli olan etkinlikler nelerdir?”

Bu sorulara cevap vererek, öncelik sıralaması yapılabilirsin.

Sevgili Öğrenci;

Telefonda arkadaşlarla uzun süre konuşma, Arkadaşlar her çağırdığında koşa koşa gitme, kantinde-kafeteryada her gün uzun zaman geçirme, evde oradan oraya amaçsız dolaşma, televizyon, telefon, İnternet, sosyal medya esir olma,
4 görüntüleme

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page