top of page
Ara
  • Esmahan Saygılı Sarıgöz

20'li Yaşlarda Kariyer

Güncelleme tarihi: 17 Şub 2022

Yaşamınızı şekillendirecek ve aldığınız kararlarla yaşam yolunuzun önemli bir kısmını geleceğe taşıyacak olan 20’li yaşlarınız kariyerinizin hangi yönde ilerleyeceğini belirler. Geleceğinizin temellerini attığınız bu yaşlarda eğitiminizle ilgili seçimleriniz, arkadaş seçimleriniz , rol modelleriniz gibi parametreler 30’lu yaşlarınızda kariyerinizin göstergesi olacaktır.

Kişisel gelişiminize , eğitime ve öğrenmeye ,kendini güncellemeye odaklanarak 20’li yaşlarınızdan itibaren size başarılı olmanın yolunu açacaktır.

VİZYON SAHİBİ OL

1- Hedefini Belirle

Hedefsiz çıkılan yolda mutlaka sapmalar olur. Sonuç mu? Evet başarısızlık. Bundan dolayı bir girişimci, vizyon sahibi kişi varacağı yeri belirlemeli ve ona göre planlar yapmalı. nereye gitmek istediğini bilmeyen insanlar genelde yerinde sayar! Öncelikle kendinize bir hedef belirlemeniz gerekiyor. Bunu yaparken bolca hayal kurmaktan çekinmeyin; arzu ettiğiniz yaşam biçimini tüm ayrıntılarıyla zihninizde canlandırın ve hedeflerinizi bir not defterine yazın. Böylelikle karşınıza çıkan fırsatları daha iyi görmek ve yakalamak konusunda daha bilinçli olabilirsiniz.

2-Kendine İnan

Hiç bir zaman şüpheye düşme. "Ben amacıma ulaşacağım" diyebiliyorsan zaten amacının yarısını gerçekleştirmişsin demektir. vizyon sahibi. şüpheye düşmüşse de bir an önce ayağa kalkmasını ve durumları lehine çevirmesini başarmalıdır. Vizyon sahibi iseniz bunların üstesinden gelebileceğinizden şüpheniz olmasın.

3- Motive Ol

Belki de en önemli unsur. Çünkü insan motive olduğu zaman işlerini daha kolay halleder. Motivasyon başarılı olmak isteyen her insanın en çok ihtiyacı olduğu şeylerden biridir . Kendinize meydan okuyabiliyorsanız, bugün yaptığınız dün yaptığınızın önüne geçmişse kesinlikle motive olmuşsunuz demektir.

4- Özeleştiri Yap

Her zaman kendini haklı görmek yanlış bir harekettir. İşlerin yolunda gitmediği dönemler muhakkak olacaktır. Ama önce hatayı kendimizde aramak önemli. Gerektiğinde hatayı da üstlenmek senin vizyon sahibi oluşunu etkilemez.


Unutulmamalıdır ki, vizyonu insan kendi kendine yaratır. Sürekli arayış ve çaba içinde olmakla birlikte bu adımları da uygulayan bir girişimci vizyon sahibi olacaktır. Siz yeter ki kendinize inanın. Kişi kendine inandıktan sonra uygulamaya, gerektiğinde risk almaya, sonuç odaklı olmaya geçer. Bu özellikleri kendinizde görüyorsanız zaten vizyon sizi yakalar.

 HAZIR HİSSETMEDEN ÖNCE BAŞLA

20’li yaşlarınızda işinizin en iyisi olmaya çalışmayın! Rekabetçi bir ortamda bu çabanız üzerinizde bir baskı oluşturacaktır. Mükemmeliyetçi yaklaşımınız yüzünden de hedeflerinize ulaşmak için atmanız gereken yeni adımları ertelemek zorunda kalabilirsiniz.  Mükemmel olmaya odaklanmak yerine, yaratıcılığınızı artırmak için çalışmalar yapın. Hangi uzmanlıklara ve becerilere sahip olmak hoşunuza giderdi? Bir liste oluşturduktan sonra kendinizi geliştirmek için çalışmalarınıza başlayın. İleride kendinizi görmek istediğiniz mesleklerde ve görevlerde yer almak için gerekli becerileri oluşturmanız ve özellikle ekstra sorumlulukla birlikte bazı riskler almanız şart. Yani “hazır” hissetmeden önce başlayın. 

ROL MODEL SEÇ

Tabii ki birden fazla ilgi alanına sahip olmak mükemmel bir özellik. Ancak somut seçimler yapmak her rüzgarla savrulmak yerine sizi istediğiniz noktaya taşıyacaktır. Ulaşmak istediğiniz hedefe ulaşmış kişilerden kendinize rol model seçin ki bu yolda nelerle karşılaşacağınızı ve ne yapmanız gerektiğinizi görebilesiniz.

TASARRUF YAP

Üniversiteden mezun olduktan sonra ilk ya da ikinci işinizde büyük ihtimalle hak ettiğinizi düşündüğünüz maaşı alamayacaksınız. Banka hesabınızda bol sıfırlı rakamlar görmeniz çok yakın, ancak önce akılcı bir şeklide bütçeleme yapmanız gerekiyor. Para biriktirmeniz hem geleceğe yatırım yapmanızı sağlar hem de verdiği finansal özgürlük sayesinde çalışmak istemediğiniz bir işte motivasyonsuz bir şekilde çalışmanıza engel olur. Para biriktirirken kendinizi kısıtlanmış hissetmeyin, kenara ayırdığınız her TL’yi rüyalarına ulaşan gelecekteki kendinize bir hediye olarak düşünün.

DOĞRU ARKADAŞ SEÇ

Hiç yakın arkadaşlarınızla birbirinize benzemeye başladığınızı fark ettiniz mi? Kaliforniya ve Yale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre iki yabancıyla karşılaştırıldığında arkadaş olan iki kişinin genleri bile daha fazla benzerlik gösteriyor! Bu sebeple bizimle birlikte tüm zorluklara göğüs gerebilecek, içimizdeki en iyiyi ortaya çıkarmamıza yardım edecek ve her zaman bize arka çıkan bir arkadaşı seçmek sandığınızdan çok daha kritik. Arkadaşlarınız zamanlarını ve becerilerini akıllıca kullanıyor mu? Ya da en basitinden hayattaki rollerini seçip gerçekten kim olmaya karar verdiler mi? Unutmayın ki 20’li yaşlarınızda elde ettiğiniz birçok arkadaşlık tüm ömrünüz boyunca sizi şekillendirmeye devam edecek.

İŞİNDE DAHA FAZLASI OL

Yeni birileriyle tanışırken genelde ilk sorulan sorulardan biri “Ne iş yapıyorsun?” olmuş durumda. Dolayısıyla diğerleri için işiniz hayatta elde ettiğiniz başarıyı ve göreviniz ise değerinizi, daha açık söylemek gerekirse “ne kadar kazandığınızı” ortaya koyuyor. Mümkün olan en kısa sürede çok para kazanmaya çalışmak da bir tercih, fakat hiçbir kariyer gelişimi gözetmeksizin kendinizi ateşe atarken yanabileceğinizi de göz ardı etmeyin. Siz bir maaş bordrosu ya da uzun görev tanımlamalarından çok daha fazlasını barındırıyorsunuz. Emin adımlarla ilerlerseniz sadece işinizde değil hayatta da kendi mutluluk alanınızı oluşturabilirsiniz.

5 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page